Maaliskuussa 1984 Turkuun perustettiin ensimmäinen omaisyhdistys, Turun Seudun Mielenterveyden tuki ry. Yhdistys keskittyi omaisten tukemiseen järjestämällä keskusteluryhmiä, virkistystä ja koulutustilaisuuksia. Tampere ja Helsinki jatkoivat Turun jalan jäljissä ja perustivat omat omaisyhdistyksensä 1988.

Ensimmäinen palkattu työntekijä yhdistykseen saatiin vuonna 1995, samana vuonna Raha-automaattiyhdistys antoi ensimmäisen avustuksensa omaisyhdistyksen toimintaan. Seuraavana vuonna yhdistyksen nimi vaihtui muotoon Omaiset mielenterveystyön tukena Lounais-Suomen yhdistys ry.

Vuonna 2015 yhdistyksen nimi sai nykyisen muotonsa Varsinais-Suomen mielenterveysomaiset FinFami ry. Yhteenkuuluvuus muiden omaisyhdistysten kanssa sekä yhtenäisen brändin luominen oli nimenvaihdoksen takana. Nykyään FinFamit ympäri Suomen, Helsingistä aina Rovaniemelle asti, auttavat ja tukevat mielenterveys- ja päihdeomaisia vertaistuen, keskusteluavun, tiedon sekä virkistyksen avulla.

Varsinais-Suomen 35-vuotis juhlavuoden aikana omaisille ja läheisille on tarjolla erilaisia tapahtumia, kuten Turun mielenterveysyhdistys ITU ry:n kanssa järjestettävä juhlaluento. Somea ja verkkosivuja seuraamalla saat lisää tietoa tapahtumista ja ajankohdista.

Virranjakajasta löytyy lisää yhdistyksen 35 vuotisesta taipaleesta. Lue Virranjakaja lehti täältä.

Pin It on Pinterest